اخبار مرتبط

  صادرات 25.2 میلیون دلاری پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
  تاریخ ایجاد خبر : 1403/3/19
  ساعت ایجاد خبر : 8:37
  شماره خبر : 3542
  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: میزان صادرات در سال گذشته 13 میلیون دلار بود که مجموع صادرات 3 سال 25.2 میلیون دلار بود.

  به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوی آذربایجان شرقی، دکتر سعید جعفری‌راد، رئیس پارک و علم و فناوری آذربایجان‌شرقی امروز در سلسله نشست رسم خدمت، ویژه گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: پارک و علم فناوری استان جزء 6 پارک سطح یک کشور در کل کشور است؛ به طوریکه وقتی این پارک را در 1400 تحویل گرفته بودیم، در رده متوسط قرار داشت. 
  وی ادامه داد: بعد از شهرک علمی تحقیقات اصفهان، پارک علم و فناوری استان در رتبه دوم از نطر بودجه قرار دارد.

   رئیس پارک و علم و فناوری با بیان اینکه در ارزیابی دانش‌بنیان نیز تلاش شده است تا سال گذشته ارزیابی شمال‌غرب توسط پارک علم و فناوری استان انجام گیرد، گفت: ضمن تفاهم‌نامه معاونت علم و فناوری ریاست جمهوریبا 5 استان، 3 همت برای پارک علم و فناوری  به تایید رسیده. 

  362 شرکت دانش بنیان در آذربایجان شرقی

  دکتر جعفری‌راد ادامه داد: میزان صادرات در سال گذشته 13 میلیون دلار بود که مجموع صادرات سه سال 25.2 میلیون دلار بود و میزان بودجه مصوب 728.541 میلیون ریال بود. رئیس پارک و علم و فناوری بیان داشت: پارک آذربایجان‌شرقی به عنوان هاب در کشور ترکیه انتخاب شده است و همچنین با امضای تفاهم‌نامه با روسیه نیز وارد بازار شده‌ایم. 
  وی عنوان کرد: پارک علم و فناوری استان به عنوان برترین پارک در حوزه تعاملات بین‌المللی در میان کلیه پارک‌های کشور انتخاب شده است همچنین به عنوان پارک برتر در اجرای طرح ملی گرنت فناوری در کلیه پارک‌های کشور و کسب رتبه یک کشور برای تکمیل سامانه جریان اقتصادی شده است.
  دکتر جعفری‌راد اذعان داشت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان در استان 362 شرکت است که با رشد 235 درصدی روبروست.

  فروش 5.5 همتی شرکت‌های دانش بنیان

  رئیس پارک و علم و فناوری استان بر فروش داخلی شرکت‌های دانش بنیان استان که در سال گذشته 3.6 همت بود، گفت: میزان فروش شرکت‌های دانش بنیان در سه سال 5.5 همت بود. وی بیان داشت: تعداد 2پردیس و 14 مرکز رشد و 10 مرکز نوآوری در استان وجود دارد که در روزهای آتی سه شهرستان بزرگ از مذکز رشدو نوآوری به پردیس تبدیل خواهد شد. رئیس پارک و علم و فناوری متذکر شد: یکی از دستاورد مهم دولت سیزدهم، ایجاد قانون جهش دانش بنیان است که طبق این قانون هر شرکت صندوق ریسک‌پذیری ایجاد کرده و به عنوان اعتبار مالیاتی آن شرکت شناخته می‌شود. وی به طبقه‌بندی مشاغل اشاره کرد و گفت: در این راستا طبقه بندی مشاغل کارکنان شرکتی پارک محقق شد. 

  فعالیت 27 درصد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه قطعه‌سازی

  جعفری‌راد ابراز کرد: برخی مسائل ملی و منطقه‌ای و یا استانی است و در حوزه مسائل ملی، پارک علم و فناوری کاری از پیش نمی‌تواند ببرد برای مثال در وضعیت نوسانات ارزی پارک کاره‌ای نیست. وی یادآور شد: 27 درصد شرکت‌های مستقر در پارک در حوزه قطعه‌سازی فعالیت می‌کنند. رئیس پارک و علم و فناوری استان گفت: استان آذربایجان‌شرقی غنی از نعمت‌های الهی است و به عبارتی جدول مندلیف در این استان قرار دارد.

  وی تاکید کرد: در کنار مسائل مالی که برای شتاب‌دهندگی است موضوع اصلی فکری است یعنی ما الان شرکت دانش بنیانی داریم که میزان درامد سالیانه‌اش بیش از 10 میلیارد تومان است.
   دکتر جعفری‌راد اذعان داشت: برنامه پارک علم و فناوری برای حفظ و نگهداشت نخبگان، تبیین برنامه های تسهیلات مالی و زیر ساخت ها می‌باشد. به نحوی که هم اکنون تسهیلات تبصره 16 و 18 و کمک های صادراتی  پارک علم و فناوری برای نخبگان عامل موثری برای نگهداشت این سرمایه های علمی شده و. حتی مهاجرت معکوس از کشور هایی نظیر کانادا به ایران داشتیم.