آخرین اخبار

 

معرفی شتابدهنده ستاک‌آپ


شرکت دانش بنیان ستاک در سال 1385 با ماموریت کارآفرینی و نوآوری در صنعت فناوری اطلاعات تاسیس گردید و طی سال های بعد از آن، توانست با تکیه بر دانش مدیریتی و توان فنی بالا، در کنار پیاده سازی کیفی پروژه های مهم در حوزه فناوری اطلاعات و جلب رضایت مشتریان، دستاوردها و افتخارات بزرگی را در سطح ملی و بین المللی کسب نماید.
این شرکت در سال 1387 بعنوان شرکت برگزیده کشور در حوزه اقتصاد سبز شناسایی و در ادامه در سال های 1388 و 1389 بعنوان شرکت برگزیده ملی در حوزه نظام اداری الکترونیکی انتخاب شد. در سال 1389 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناروی بعنوان "فناور برتر کشور" و در سال های  1390 و 1400 از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان "کارآفرین برتر" معرفی گردیده است. همچنین فعالیت های فناورانه و موثر ستاک موجب شد تا این شرکت طی چندین دوره متوالی بعنوان "فناور برتر" استان آذربایجان شرقی انتخاب و مورد تقدیر استانداران وقت این استان قرار گیرد. 
افتخار حضور در جمع موسسات مستقر در پارک های علم و فناوری و نیز قرار گرفتن در زمره اولین مجموعه های تائید صلاحیت شده بعنوان شرکت دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صادرات نرم افزار به کشورهای آلمان، سوئیس، اتریش، استونی، آذربایجان و روسیه، اخذ گواهینامه استاندارد ISO 9001-2015  از موسسه TÜV InterCert  آلمان و احراز صلاحیت به عنوان یکی از تامین کنندگان (SP) موسسه جهانی GS1، از جمله دستاوردهای ارزنده ای است که در سایه همگامی ستاک با فناوری‌ها و استانداردهای روز دنیا حاصل گردیده است. 
در کنار دستاوردها و توانمندی های فوق، تجربه طولانی بنیانگذاران ستاک، در حمایت بی دریغ از شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و نیز تربیت نیروی انسانی متخصص، این شرکت را بر آن داشت تا در سال 1400 با راه اندازی مرکز شتابدهی و توانمندسازی ستاک آپ (SetakUP)، انرژی خود را به طور رسمی در مسیر توانمندسازی کارآفرینان جوان و بنیانگذاران استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و خلق الگوهای موفقیت کارآفرینی متمرکز نماید.
لازم به ذکر است شرکت ستاک در سال 1395 این مسیر را با ورود به حوزه تسهیل گری آغاز نمود و به سرعت دریافت که هر قدر افراد در کارگاه های آموزشی و رویدادهای تسهیلگری با تلنگری از رویاهای خود بیدار میشوند، طولی نمی کشد که باز به حالت قبل بر میگردند و مرزهای شفاف بین احساس، ادراک و حقیقت را درهم می کشند و عموماً در تحقق ایده ها با شکست مواجه میشوند، از اینرو با مشاهده این نتایج و کسب تجارب ناموفق، به این نتیجه رسید که برای اثربخشی پایدار، باید آگاهی بخشی و مداخله گری بیشتری اتفاق بیافتد، مداخله ای نه از جنس تشویق و ترغیب و هیجان، بلکه از جنس توانمندسازی، تصمیم و اجرا. این همان رویکردی است که ما در ستاک به آن "فراتسهیلگری" می گوییم.
با اتخاذ رویکرد فراتسهیلگیری، حرکت به سمت راه اندازی مرکز توانمندسازی شرکت ها و موسسات دانش بنیان استان آذربایجانشرقی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصمیم بعدی ستاک در جهت تحقق اهداف مورد انتظار در مسیر توانمندسازی و شتابدهی بود و پس از آماده سازی های اولیه، اوایل شهریور 1399، مرکز توانمندسازی شرکت ها و موسسات دانش بنیان و فناور، فعالیت خود را به صورت جدی در استان آذربایجان شرقی آغاز کرد و با فاصله کوتاهی رتبه اول کشور در برگزاری وبینارهای آموزشی را در بین مراکز توانمندسازی کشور کسب نمود و در کنار آن با شبکه سازی گسترده موجب تقویت ارتباطات فعالان اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی در سطح استان گردید.

اما ورود به حوزه های کشف، شتابدهی و سرمایه گذاری بر روی استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا، از سال 1400 با تعریف اهداف ماموریت های سازمانی زیر، رسمیت یافت و این مهم تا به امروز با تمرکز بر روی استارت آپ های پذیرش شده در حال پیگیری و توسعه میباشد.
 
 • • کمک به استارت آپ ها برای پاسخگویی به نیاز بازار (Market Traction)
 • • توانمندسازی و توسعه مهارت های فردی و رهبری بنیانگذازان استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا
 • • سرمایه گذاری و فراهم کردن فرصت جذب سرمایه برای استارت آپ ها
 • • انتقال تجربه و توسعه نوآوری در حوزه اقتصاد دیجیتال
 • • کمک به کارآفرینی و اشتغال مولد 
همانگونه که اشاره شد، سرمایه گذاری و تسهیل جذب سرمایه برای استارت آپ های پذیرش شده یکی از رسالت ها و ماموریت های اصلی شتابدهنده ستاک آپ محسوب میشود، از اینرو تنها 2 ماه پس از آغاز فعالیت رسمی در حوزه شتابدهی، بهار 1400، ستاک در تاسیس صندوق دانش بنیان پژوهش و فناوی غیردولتی استان آذربایجان شرقی با پارک علم و فناوری استان آذربایجان‌شرقی، دانشگاه تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و بخش خصوصی توانمند، مشارکت نمود تا با راه اندازی این صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر، دسترسی استارت های پذیرش شده را به منابع مالی و سرمایه گذاری هموارتر و سریعتر نماید.
حضور موثر و همکاری تنگاتنگ ستاک آپ با نهادهای حامی حوزه فناوری و نوآوری، ایجاد شبکه توانمند مشاوران و منتورهای تخصصی، سهامداری در صندوق پژوهش و فناوی استان و دسترسی به شبکه سرمایه گذاران و شرکت های صنعتی توانمند و نیز تجربه بالای مدیران آن در حوزه فناوری، این مجموعه را متمایز از دیگر شتابدهنده های فعال در این منطقه نموده است و شاید برای همین است که بدون دریافت یک ریال حمایت دولتی و بدون اینکه خود را به عنوان یک شتابدهنده رسمی معرفی نماید، چندین سرمایه گذاری موفق را در این حوزه انجام داده و خلق داستان موفقیت را اصلی رسالت خود میداند و نه در حرف، بلکه در عمل در مسیر تحقق آن گام برمیدارد.
 
حوزه تخصصی شتابدهی
 
شتابدهنده ستاک آپ در صنعت فناوری اطلاعات فعال بوده ولی به صورت تخصصی در حوزه اقتصاد دیجیتال و صنایع خلاق فعالیت می نماید و علاقمند به جذب استارت آپ با موضوعات مرتبط با زمینه های زیر میباشد؛
 
 • • فین تک
 • • لندتک
 • • اینشورتک (بیمه)
 • • هلثتک (سلامت دیجیتال)
 • • گردشگری دیجیتال
 • • تجارت الکترونیک
 • • لجستیک پیشرفته
 • • تولید محتوا و رسانه
 • • تبلیغات آنلاین
 • • آموزش آنلاین
 • • صنایع خلاق
 • • توسعه صادرات 
 
خدمات شتابدهنده ستاک آپ

1) منتورینگ و مشاوره
ارائه خدمات مشاوره به بینانگذاران استارت آپ ها در حوزه‌های کاربردی نظیر اعتبارسنجی ایده، طراحی مدل کسب و کار، تیم‌سازی و مدیریت منابع انسانی، تولید و توسعه محصول، تحقیقات بازار و تدوین طرح ورود به بازار، توسعه بازار داخلی و خارجی، جذب سرمایه، عارضه یابی و توسعه کسب و کار، تامین و مدیریت مالی، پذیرش مراکز رشد و شتابدهی و ...

2) خدمات توانمند‌سازی 
آموزش و مشاوره تخصصی و ارائه خدمات توانمندسازی به صورت کاملاً رایگان ویژه تمام کسب و کارها (دانش بنیان و غیر-دانش بنیان) با حمایت و زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی، دانشگاه های استان و ...

3) شتابدهی استارت آپ ها
کشف و شتابدهی و ایجاد فرصت های جذب سرمایه برای استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا

4) کمک به جذب سرمایه گذار و تامین مالی
خلق فرصت ارائه کسب و کار به شبکه سرمایه گذاران، جذب سرمایه گذار،کمک  به ارزش گذاری و تدوین مستندات اقتصادی و مالی، انجام مطالعات بازار، جلسات ارائه طرح و...


شرایط جذب و پذیرش دوره پیش شتابدهی (KPI های ورود)

پذیرش و ورود به مرحله پیش شتابدهی مستلزم وجود یکسری توانمندی ها و مطابقت با شرایط زیر میباشد.
 1.  ا) ثبت درخواست پذیرش با موضوع استارت آپی متناسب با حوزه های علاقمندی و تخصصی مرکز شتابدهی
 2. 2) داشتن تیم علاقمند، تمام وقت (حداقل 20 ساعت در هفته) و متناسب با نیازمندی های موضوع استارت آپ (ترجیجاً 3 و حداقل 2 نفر)
 3. 3) داشتن بازار جذاب و رو به رشد برای موضوع استارت آپ
 4. 4) داشتن حداقل یک پروتوتایپ یا موکاپ از ایده اولیه استارت آپ
 

توجه: تیم های متقاضی باید در نظر داشته باشند، جهت دریافت خدمات با کیفیت بالا و پیشیبانی مستمر و نظارت بر پیشرفت و عملکرد تیم، استقرار تیم های پذیرش شده در مرکز شتابدهی الزامی است و تمرکز بر روی استارت آپ پذیرش شده میبایست اولویت اول (و حتی آخر) تیم های پذیرش شده باشد.


 
فرایند ارزیابی و پذیرش تیم

1. ثبت درخواست پذیرش 
فرآیند ورود به دوره کشف مرکز شتابدهی ستاک  آپ با ثبت درخواست پذیرش استارتاپ توسط هم بنیان گذاران به صورت آنلاین و یا حضوری شروع می شود. لازم است تمامی استارتاپ های متقاضی پذیرش، فارغ از اینکه در چه مرحله ای هستند، نسبت به ثبت درخواست اقدام نمایند.

2. ارزیابی اولیه بر اساس شاخص های جذب
درخواست پذیرش استارت آپ، براساس KPI های ورود و جذب مورد ارزیابی کارشناسان مرکز قرار میگیرد و در صورت حداقل های مورد انتظار  نتیحه از بنیانگذار(ان) تیم برای حضور در جلسه مصاحبه دعوت به عمل می آید و در صورت رد شدن درخواست دلایل آن جهت بهبود و اصلاح به تیم منتقل میشود.

3. دعوت به جلسه مصاحبه اولیه
در صورت حائذ شرایط بودن استارتآپ، از بنیانگذار(ان) و اعضای تیم برای حضور در جلسه مصاحبه دعوت به عمل می آید و در این جلسه نیم ساعته (30 دقیقه)، اعضای تیم میتوانند در 10 دقیقه اول خودشان را معرفی نمایند و در ادامه به سئوالات کارشناسان ارزیابی پاسخ دهند.

4. درخواست ویدئو 5 دقیقه ای معرفی استارت آپ
در صورت مثبت بودن نتیجه جلسه مصاحبه اولیه، از تیم خواسته میشود به منظور بررسی عمیق تر و دقیق تر استارت آپ، یک ویدئوی 5 دقیقه ای از مدل کسب و کار خود را تهیه و برای مرکز شتابدهی ارسال نمایند.

5. جلسه دفاع نهایی 
جلسه دفاع نهایی با حضور مدیرعامل و اعضای کارگروه جذب مرکز شتابدهی برگزار میشود و طی یک جلسه نیم ساعته (30 دقیقه)، بنیان گذار(ان) استارت آپ برنامه های خود را برای یک اجرای متمایز و موفق اعلام میکنند. در این جلسه برای ارائه برنامه ها 5 دقیقه و پرسش و پاسخ 25 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

6. اعلام نتیجه نهایی
در صورت مثبت بودن نظر نهایی مرکز شتابدهی در خصوص پذیرش استارت آپ، مراتب جهت عقد قرارداد شتابدهی به تیم اطلاع داده میشود و در صورتیکه استارتاپ از پذیرش در شتابدهنده باز بماند، دلایل آن جهت اصلاح و رفع موانع به بینانگذار(ان) توضیح داده میشود.
تیم های پذیرش نشده، می توانند پس از رفع موانع مجدداً نسبت به ثبت درخواست پذیرش اقدام کنند.
 
فضای شتابدهی
 

فضای اصلی شتابدهی ستاک‌آپ به شکل قلب و مساحت 530 متر مربع (400 متر مربع مفید و 130 متر مربع فضاهای عمومی) در ساختمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با معماری ویژه و امکان دسترسی به فضای سبز خیلی بزرگ تاسیس و راه اندازی شده است و ظرفیت پذیرش 15 تیم استارت آپی را دارد. 
 
راه های ارتباطی

وب سایت: SetakUP.com
ایمیل: info@setakup.com
تلفن تماس: 51071071-041
نشانی: تبریز، آبرسان، ابتدای بلوار هفت تیر، ساختمان هواپیمایی ج.ا.ایران