آخرین اخبار

تجربه موفق پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در اجرای پروژه های فناورانه مجتمع مس آذربایجان
تاریخ ایجاد خبر : 1399/8/25
ساعت ایجاد خبر : 21:59
شماره خبر : 1987
رئیس پارک در برنامه بازدید مدیرعامل مجتمع مس آذربایجان از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی عنوان کرد

مدیر عامل مجتمع مس آذربایجان و هیات همراه روز یکشنبه 25 آبان  ماه 1399 از مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و شرکت های فناور مستقر در پارک بازدید نمودند.
دکتر واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این برنامه ضمن ارائه گزارشی از همکاری های مشترک پارک و مجتمع مس آذربايجان، بر ضرورت توسعه ارتباطات فی ما بین تاکید کرد و افزود: 
تجربه همکاری پارک و مجتمع مس آذربایجان در سال گذشته با انعقاد تفاهم نامه همکاری و افتتاح دفتر هماهنگی پروژه های تحقیقاتی شرکت مس آذربایجان در پارک و با هدف مشارکت در اجرای پروژه ها و رفع نیاز ها و چالش های مجتمع مس آذربایجان در زمینه های مختلف علمی و فناوری آغاز شد.  در این مدت با دریافت نیازهای پژوهش و فناوری مجتمع مس و انعکاس آن در شبکه گسترده فناوران مستقر در پارک های علم و فناوری و اجرای پروژه های مطالعاتی و فنی توانستیم تجربه موفقی در زمینه ارتباط  فناوران و صنعت داشته باشیم. دکتر واعظی در ادامه به برگزاري ١٤ جلسه كميته علمي مشترك و ٨ نشست تخصصی بررسی مشکلات و چالش های مجتمع مس آذربایجان در پارک اشاره نمود و افزود: اين جلسات تخصصی به صورت ماهانه، با مشارکت 30 شرکت فناور و دانش بنیان و ١٣ پارك علم و فناوري و مراكز دانشگاهي، برگزار شده است و منجر به ٨ مورد همكاري بين شركتهاي فناور و مجتمع مس سونگون شده است. دکتر واعظی اظهار امیدواری کرد با توسعه همکاری های فیمابین و گسترش ارتباط پارک با صنایع منطقه شاهد رفع نیاز های صنایع توسط فناوران استان باشیم. رئیس پارک علم و فناوری در ادامه با اشاره به اقدامات صورت پذیرفته در زمینه راه اندازی مرکز نوآوری شهرستان ورزقان و اهر، خواستار حمایت شرکت مس آذربایجان از این مراکز و فناوران اين دو شهرستان شد و از آمادگی پارک براي راه اندازی مرکزرشد تخصصی معدن و صنايع معدني با همکاری مجتمع مس آذربایجان در منطقه خبر داد. 

مهندس بیات ماکو، مدیر عامل مجتمع مس آذربایجان (سونگون) در این برنامه ، ضمن ابزار خرسندی از اقدامات صورت پذیرفته در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در زمینه ارتباط فناوران و صنایع استان، از آغاز فاز سوم طرح توسعه مجتمع مس آذربایجان خبر داد و افزود: مجتمع  مس سونگون بر اساس ۵۰۰ میلیون تن ذخیره مس  طراحی شده است و با اکتشافات جدید صورت پذیرفته در منطقه منابع مس به  یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن رسیده و لازم است توسعه مجتمع به لحاظ ساختاری به سرعت انجام شود. مهندس بیات ماکو افزود: بر خلاف سایر فلزات پراکندگی منابع مس در دنیا گسترده نیست و وجود منابع غنی در استان زمینه سرمایه گذاری و توسعه مجتمع مس را فراهم ساخته و با اجرای فاز 3 طرح توسعه مجتمع شاهد افزايش توليد بیش از 500 تن کنسانتره مس در روزخواهیم بود. 

در ادامه برنامه ،  شرکت های فناور ایمن پژوهان سلامت کار، ایفا صنعت غرب ، مدیریت پسماند پتروزیست شیمی ، سیال سازان آذران تدبیر و  پایگاه خبری اراده نیوز،  پروژه ها، محصولات و خدمات فناورانه خود در زمینه  های مورد نیاز شرکت مس را ارائه نمودند و حاضرین در جلسه از واحد های فناور مستقر در پارک بازدید کردند.