اخبار مرتبط

  ایجاد دفتر فناوری ایران در شهرک همکاری‌های شانگهای
  تاریخ ایجاد خبر : 1400/10/15
  ساعت ایجاد خبر : 15:28
  شماره خبر : 2110
  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: به ابتکار پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی دفتر همکاری‌های فناوری ایران در شهرک پیمان سازمان همکاری‌های شانگهای ایجاد خواهد شد.

  دکتر عبدالرضا واعظی در جلسه  ویدئوکنفرانسی با مدیران "شهرک پیمان سازمان همکاری‌های شانگهای "با اشاره به عضویت اخیر ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای افزود: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرک پیمان سازمان همکاری‌های شانگهای منعقد خواهد شد،  دفتر انتقال تکنولوژی و تجارت دانش‌بنیان ایران در دپارتمان فناوری این شهرک فعالیت خواهد کرد.
  وی بابیان اینکه پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به نمایندگی از کشور ایران امور اجرایی این تفاهم‌نامه را انجام خواهد داد افزود: این دفتر به مساحت 1300 مترمربع، به‌عنوان پل ارتباط فناوری بین فناوران چین و ایران، زمینه لازم برای گسترش همکاری‌های فناورانه برای تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور فراهم خواهد کرد.
  دکتر واعظی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و چین با استقرار کوتاه‌مدت و بلندمدت در این دفتر خواهند توانست تبادل تکنولوژی و ارتباط تجاری داشته باشد. 
  وی اظهار کرد: مطابق مدل پیشنهادی، پارك آذربايجان شرقي هاب ارتباط تمامي پاركها و شركتها با اعضاي پيمان شانگهاي برای انتقال فناوری و تجهیزات هایتک به کشور و همکاری با شرکت های دانش بنیان چین  خواهد بود ومركز تجارت بين المللي ايران- چين به نمایندگی از طرفین،امور اجرایی مربوط به استقرار و فعالیت شرکت های دانش بنیان در این دفتر را بر عهده خواهد داشت.
  به گفته رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این دفتر می‌توانند ضمن ارتباط با شرکت‌های چینی با دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان عضو سازمان همکاری‌های شانگهای نیز ارتباط فناورانه و تجاری داشته باشند.
  رئیس دپارتمان فناوری شهرک همکاری‌های شانگهای نیز ضمن ابراز مسرت از این دیدار گفت: بر اساس گزارش ارائه شده پیشرفت پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سال‌های اخیر چشمگیر بوده و این مجموعه علاقه‌مند به استفاده از تجربیات این پارک و گسترش همکاری‌های مشترک است.
  خانم چان ابراز امیدواری کرد: هرچه سریع‌تر در سال جاری میلادی زمینه لازم برای ایجاد ارتباطات فناورانه بین شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور فراهم شود.
  وی بیان کرد: دپارتمان فناوری شهرک همکاری‌های شانگهای از این اقدام پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی استقبال کرده و امیدوارم هرچه سریع‌تر فعالیت این دفتر فناوری ایران در این شهرک آغاز شود.
  سازمان همکاری‌های شانگهای سازمانی میان دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه اقتصادی و فرهنگی تشکیل‌شده است و هم‌اکنون کشورهای روسیه، چین، ایران، هند، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، پاکستان و تاجیکستان عضو این سازمان هستند.