آخرین اخبار

اخبار مرتبط

  کسب عنوان فناور برگزیده کشور توسط شرکت مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی
  تاریخ ایجاد خبر : 1400/9/25
  ساعت ایجاد خبر : 17:24
  شماره خبر : 2104
  علی فرهادی مدیر عامل شرکت نوآوران زیست گستر ارگ مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به عنوان فناور کشور برگزیده کشور معرفی شد.

  وی با همراهی محققان شرکت نوآوران زیست گستر ارگ با تولید رزین های کروماتوگرافی برای تخلیص واکسن و داروهای بیوتکنولوژی  ،توانسته نیاز استراتژیک کشور در حوزه سلامت را مرتفع کند.
  مهم ترین مرحله جداسازی و خالص سازی داروهای نوترکیب مرحله جداسازی و خالص سازی این داروها است که با رزین های تولید شده توسط این شرکت این امکان فراهم شده است.
  وزیر علوم تحقیقات و فناوری در این آیین  گفت: تحقیقات بنیادی برای فتح مرزهای دانش و پایه گذاری پیشرفت‌های آینده در علم و فناوری ضروری است و چه بسا تحقیقات کنونی چند دهه دیگر به پیشرفت‌های شگرفی در زمینه فناوری منجر شود.
  دکتر زلفی‌گل  با تاکید بر اهمیت کاربردی کردن پژوهش‌ها و استفاده از ظرفیت‌های علمی برای رفع نیازهای کشور گفت: وزارت علوم به این امر اهتمام جدی دارد و در همین راستا نظام نیازها و ایده‌ها با عنوان "نان" را طرح‌ریزی کرده است و با حمایت هیئت دولت به صندوق پژوهش و فناوری زیر مجموعه شورای عتف که سال‌ها پیش تصویب شده بود توسط ریس جمهور ابلاغ شد و در لایحه بودجه نیز برای آن اعتبار پیش‌بینی شد. اما توجه به نیاز به تحقیقات کاربردی نباید ما را از ارزش و اهمیت و ضرورت تحقیقات بنیادی غافل کند.
  وزیر علوم تاکید اظهار داشت: امروز دانشمندان و اعضای هیئت علمی داریم که مقالات، مجلات و کتاب‌های آنها توسط انتشارات بین المللی در دنیا چاپ، منتشر و مورد استناد دانشمندان دنیا قرار می‌گیرد. یا اعضای هیئت علمی داریم که مقالات آنها تا ۱۰۰ هزار مورد ارجاع و استناد قرار گرفته است و تبلیغ و نشان دادن این چهره‌های علمی در برنامه‌های صدا و سیما و ساختن مستند از زندگی و فعالیت علمی آنها یک ضرورت و یک کار با ارزش فرهنگی است.
  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های وزارت علوم با هم تجمیع شوند و جایگاه‌های بالاتری در سطح دنیا کسب کنیم، قطعاً دانشجویان بین‌المللی بیشتری راغب به تحصیل در کشور ایران می‌شوند و تعداد دانشجویان بین المللی از تعداد ۱۰۰ هزار دانشجوی فعلی بسیار فراتر خواهد رفت.
  دکتر زلفی‌گل خطاب به برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۰ گفت: نخبگان برتری که امروز از آنها تجلیل می‌شود بدانند که موفقیت آنها حاصل پشتیبانی مسئولان استانی و مسئولان دانشگاهی، مدیران، اعضای هیئت علمی و دیگر کارکنان دانشگاه‌ها و حتی اعضای خانواده آنها است و و این نخبگان برگزیده با الگودهی به جوانان، حمایت از آنان، حمایت از اعضای هیئت علمی جوان و انجام کارهای تیمی، نقش مهم خود را در ترویج فرهنگ علم و فناوری در کشور ایفا می‌کنند.

  معاون علمی فناوری رئیس جمهور  هم ایجاد معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم را اقدامی مطلوب و پیشتازانه توصیف کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری نیازمند حمایت بیشتری هستند.
  دکتر ستاری  ضرورت ایجاد ارتباط با صنعت و بازار را در تعامل دانست و تاکید کرد: در این مسیر ما به اکوسیستم و نظام نوآوری نیاز داریم که این اکوسیستم در کشور راه‌اندازی شده است.
  وی ایجاد حدود ۵۰ پارک علم و فناوری، بیش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۱۰ هزار استارت‌آپ و ۳۰۰ تا ۴۰۰ شتابدهنده تخصصی بخش خصوصی را از جمله این زیرساخت‌ها دانست و افزود: پارک‌های فناوری جایی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستند و در حال حاضر نسبت سرمایه‌گذاری بخش دولتی به خصوصی ۱۰ تا ۸ به یک است .