اخبار مرتبط

  تشكيل كارگروه رفع موانع توليد دانش‌بنیان در استان با همكاري پارك علم و فناوري و سازمان بازرسي استان
  تاریخ ایجاد خبر : 1400/4/24
  ساعت ایجاد خبر : 17:46
  شماره خبر : 2059
  كارگروه رفع موانع توليد دانش‌بنیان در استان با همكاري پارك علم و فناوري آذربایجان شرقی و سازمان بازرسي استان تشکیل خواهد شد.

  بازرس کل استان آذربایجان شرقی در جلسه رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت‌های فناور و مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در جریان مشکلات فناوران با اداره‌ها و دستگاه‌های دولتی قرار گرفت و ضمن دستور بررسی و حل مسائل دستور تشکیل کارگروه رفع موانع تولید داتش بنیان با همكاري پارك علم و فناوري و سازمان بازرسي استان و برگزاری جلسات مستمر برای رفع مشکلات را صادر کرد.
  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این دیدار اظهار کرد: فناوران در پارک علم و فناوری مراحل پژوهش و تحقیق را پیموده و اکنون آماده عرضه محصولات هایتک و فناورانه طراحی و تولیدشده توسط خودشان به صنایع و جامعه هستند.
  دکتر واعظی افزود: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای تولید نیمه‌صنعتی و صنعتی نیاز به ایجاد کارگاه‌های تولیدی دارند که متأسفانه به علت تعلل در تحویل بهره‌برداری زمین 20 هکتاری خلعت پوشان؛ پارک علم و فناوری نمی‌تواند اراضی موردنیاز را در اختیار فناوران قرار دهد.
  دکتر عبدالرضا واعظی بابیان اشتغال‌زایی مستقیم 60 هزارنفری در پارک‌های علم و فناوری خاطرنشان کرد: در سال گذشته محصولات دانش‌بنیان به میزان 260 میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان صادرشده است.
  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ارائه تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت طولانی‌مدت توسط خود پارک، استقرار و توانمندسازی استارتاپ ها و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، تسهیلات تجاری‌سازی و بازاریابی و برخورداری از تمامی امتیازهای مناطق آزاد ازجمله معافیت مالیاتی و گمرکی برای شرکت‌های مستقر را ازجمله مزیت‌های حمایتی این پارک برای صاحبان ایده و فناوری بیان کرد.
  وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر نقش دستاوردهای دانش و فناوری تأکید فرمودند پارک‌های علم و فناوری نقش برجسته‌ای در تحقق گام دوم انقلاب دارند و تمامی دولت‌ها موظف به حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان هستند.
  بازرس کل استان آذربایجان شرقی نیز گفت: هیچ‌کدام از دستگاه وادارات دولتی حق خرید محصول خارجی درصورتی‌که نمونه باکیفیت داخلی آن موجود باشد را ندارند.
  وی افزود: ادارات دولتی افزون بر ممنوعیت خرید وسایل خارجی درصورتی‌که محصولی در داخل استان تولید می‌شود نمی‌توانند از دیگر استان‌ها خریداری کنند.
  کرمی افزود: برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه بین‌الملل باید بر اجرای قوانین و ظرفیت‌های موجود برای حمایت از تولید محصولات داخلی نظارت کرد.
  بازرس کل استان آذربایجان شرقی حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری برای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان را اولویت اساسی سازمان بازرسی کل کشور دانست.
  کرمی همچنین با تأکید بر اجرای مصوب هیات امنا دانشگاه تبریز در خصوص واگذاری بهره‌برداری اراضی خلعت پوشان به پارک علم و فناوری گفت: سازمان بازرسی پیگیری‌های لازم را برای تسریع در تحویل این اراضی به پارک علم و فناوری انجام خواهد داد.
  رئیس منطقه پنج بازرسی کشور با تشکر از روحیه جهادی و انقلابی مدیران پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی تأکید کرد: پارک‌های علم و فناوری نقش اساسی در حمایت از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و تبدیل علم به محصول نیاز جامعه را بر عهده‌دارند و باید با تغییر نگرش در کل جامعه بیش‌ازپیش از این مجموعه حمایت کرد و بجای اقدام‌های جزیره‌ای و موازی امکانات، اراضی و بودجه پارک‌های علم و فناوری افزایش‌یافته و مشکلات پیش رو شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مرتفع شود.
  کرمی اظهار تأسف کرد: در دهه چهل شمسی تبریز قطب صنعتی کشور بشمار می‌رفت ولی به علت عدم به‌روزرسانی در صنایع ایجادشده اکنون ماشین‌آلات و کارخانه‌های قدیمی مستهلک‌شده‌اند.
  بازرس کل استان آذربایجان شرقی با تأکید بر حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش فناوری بیان کرد: دانش و ایده‌های فناوران و فارغ‌التحصیلان کشور باید منجر به تولید محصولات نوآورانه، فناورانه و اساسی کشور شود.