آخرین اخبار

اخبار مرتبط

  بررسی چالش‌ها و مشکلات دانش‌بنیانی شرکت‌ها در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی
  تاریخ ایجاد خبر : 1402/3/4
  ساعت ایجاد خبر : 18:28
  شماره خبر : 3314
  با حضور معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، چالش‌ها و مشکلات دانش‌بنیانی شرکت‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

  به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، دکتر رضا اسدی فرد معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ضمن ارائه گزارشی از عملکرد معاونت در زمینه تایید شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اکنون حدود 8500 شرکت دانش‌بنیان در کشور راه اندازی شده که بر اساس قانون جهش تولید دانش‌بنیان مورد حمایت قرار می‌گیرند.

  وی با اشاره به اهمیت قانون جهش تولید دانش بنیان در حمایت از زیست بوم نوآوری و فناوری کشور، گفت: معافیت‌های مالیاتی مربوط به بندهای ب و ت ماده 11 این قانون، با هدف جهت‌دهی حمایت‌های مالیاتی از شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب گردیده‌است که موجب کاهش ریسک تحقیق و توسعه شرکت‌ها و همچنین تشویق شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان شده‌است.

  معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های معاونت علمی، حمایت از اکوسیستم دانش‌بنیان کشور است، اظهار کرد: تلاش نموده‌ایم تا با کاهش روند ارزیابی شرکت‌ها برای اخذ تاییدیه دانش‌بنیانی، سرعت دانش‌بنیانی را افزایش دهیم و در این راستا بر اساس سه معیار سطح فناوری، تسلط بر تولید و تولید مبتنی بر تحقیق و توسعه، ارزیابی‌ها انجام می‌گیرند.

  همچنین در این جلسه، دکتر سعید جعفری راد رئیس پارک علم و فناوری ضمن تقدیر و تشکر از حضور دکتر اسدی‌فرد جهت بررسی مشکلات دانش‌بنیانی شرکت‌های پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی، خاطر نشان کرد: اکنون 292 شرکت دانش‌بنیان در استان آذربایجان‌شرقی وجود دارد و انتظار می‌رود که معاونت با ارائه دلایل فنی دقیق و تفصیلی در خصوص عدم تایید پرونده‌های دانش‌بنیانی، به شرکت‌های فناور کمک نموده تا شرکت‌ها پس از رفع ایرادات مطرح شده در فرآیند ارزیابی، مجدداً پروسه دانش‌بنیانی را تکرار نمایند.

  در بخش دیگر این نشست، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در خصوص مشکلات مطرح در فرآیند ارزیابی طرح‌های دانش‌بنیان، پذیرش طرح‌های استراتژیک در حوزه‌های آب و کشاورزی و کمبود کارگزاران در بعضی حوزه‌های تخصصی و با تکنولوژی پیچیده به بحث و گفتگو پرداختند.