آغاز به کار هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز
تاریخ ایجاد خبر : 1398/8/16
ساعت ایجاد خبر : 15:20
شماره خبر : 1842
هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی روز دوشنبه 13 آبان 1398 با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ، جمعی از مقام های کشوری و استانی و شرکت های دانش بنیان و فناور آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه با هدف کمک به تجاری سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا کسب و کار، شناسایی و معرفی نوآوری ها و اختراعات فناورانه و طرح ها و ایده های دانش محور، معرفی فناوری ها و بسترسازی برای کاربردی کردن توانمندی های پژوهشی و معرفی نیازمندی های فناورانه نهادها، دستگاه ها و بنگاه های تولیدی و خدماتی برگزار می شود.در این نمایشگاه بیش از ۳۲۰۰ طرح، ایده و محصول فناورانه و دانش‌بنیان در ۱۸ زون تخصصی محصولات و خدمات فناورانه خود را به نمایش گذاشتند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم ، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در آیین افتتاح نمایشگاه رینوتکس ۲۰۱۹ گفت: استفاده درست و هدفمند از خلاقیت و ایده های نسل جوان، جدی گرفتن رونق کارآفرینی و میدان دادن به شرکت های دانش بنیان و بهره مندی تمام از پژوهش های فناورانه نقش مهمی در اعتلای کشور دارد و می تواند دست دشمن را کوتاه و چالش های ایران را کاهش دهد.حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم افزود: فناوری های نوین با از بین بردن مرزهای تجارت در محیط زندگی انسان امروزی، فضای جدیدی را که در بردارنده تحقیقات و فرصت های جدید است به وجود آورده اند.
محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در آئین گشایش هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی رینوتکس، با قدردانی از دست اندرکاران این نمایشگاه، اظهار داشت: رینوتکس یک فن بازار است که خلاء ارتباطی بین فناوران و پژوهشگران با مراکز تولیدی و صنعتی را پر کند. وی با بیان اینکه گام های بسیار بزرگی برای توسعه علمی در کشور برداشته شده است، افزود: رتبه نخست تولید علم در دنیا و پیشرفت علمی در منطقه و سهم 1.6 درصدی از تولیدات علمی جهان برای کشورمان یک واقعیت است، اما در کنار آن واقعیت تلخی هم هست و آن اینکه از نظر تبدیل علم به فناوری و فناوری به ثروت جایگاه خوبی نداریم. پورمحمدی با تاکید بر اینکه تلاش ها در این زمینه باید افزایش یابد، گفت: رویکرد جدید وزارت صمت در تقویت تولید داخلی و تامین نیازهای صنایع و بخش تولید توسط متخصصان و فناوران داخل ستودنی است.
محمدباقر عالی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران  در آئین افتتاح هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس 2019) گفت: برنامه محوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، رونق ساخت داخل و هدف این برنامه، داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلار از کالاها، تجهیزات و مواد وارداتی تا سال ۱۴۰۰ است.وی با بیان اینکه این برنامه ازجمله برنامه های کلان کشور است، گفت: برای اینکه بتوانیم در بخش های مختلف واردات را به حداقل رسانده و در گام های بعدی صفر کنیم برنامه کلان و مشخصی داریم. دکتر عالی همچنین از برگزاری نمایشگاه چالش ها و نیازمندی های صنایع استان توسط پارک در خرداد ماه سال جاری تقدیر نمود و افزود مبادله 64 موافقت نامه سه جانبه در این نمایشگاه که منجر به عقد 7 قرارداد فیمابین صنعت و شرکت های فناور شده نشان دهنده پتانسیل بالای استان در زمینه فناوری است.
جهانگیری معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم  با بیان اینکه ثبت‌نام طرح‌های فناورانه برای شرکت در این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره گذشته حدود دو برابر شده است، افزود: این نمایشگاه در ۴ بخش ایده های فناورانه و طرح های استارتاپی، توسعه و تجاری سازی فناوری، فروش محصولات دانش بنیان و معرفی نیازمندی های فناورانه تا روز جمعه 17 آبان  از ساعت 15 لغایت 21 در محل نمایشگاه بین المللی تبریز برپا میباشد. وی افزود: بیشترین طرح‌ها در زون الکترونیک با ۵۴۷ طرح، زون آب با ۱۷۴ طرح و زون ارتباطات با ۱۷۲ طرح ثبت‌نام شده است.به گفته وی ، ۳۰ رویداد جانبی شامل نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌های علمی و رویدادهای استارتاپی برگزار و ۱۲ طرح یا محصول فناورانه و دانش‌بنیان در طول برگزاری این نمایشگاه رونمایی می‌شود.
ایجاد ارتباط بین دانشگاهیان و فناوران با بخش های مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای نخبگان و شکل گیری شرکت های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای فرصت های سرمایه گذاری دانش بنیان و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است.