کد خبر: Culture 'en' is a neutral culture. It cannot be used in formatting and parsing and therefore cannot be set as the thread's current culture.  |   تاریخ درج: Monday, December 31, 2018   |   منبع / نویسنده مطلب: روابط عمومی

 

"هاب تولید و صادرات محصولات دانش بنیان" عملیاتی میشود

با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس، "هاب تولید و صادرات محصولات دانش بنیان" عملیاتی میشود

هم زمان با هفته پژوهش و فناوری و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور، دکتر واعظی  رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و مهندس نریمان مدیر منطقه آزاد تجاری -صنعتی ارس، در نشست سه جانبه ای با دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، موضوع ایجاد هاب تولید و صادرات محصولات دانش بنیان کشور در منطقه آزاد ارس را بررسی نمودند.


براساس طرح مزبورکه با همکاری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس اجرا خواهد شد، واحدهای فناور و دانش بنیان که به مرحله تولید و فروش محصوات رسیده اند در منطقه آزاد ارس مستقر و اقدام به تولید و صادرات محصولات خود خواهند نمود. به استناد تفاهم نامه فیمابین پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و سازمان  منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس، زمین در اختیار این شرکتها قرار خواهد گرفت و امتیازاتی که برای استقرار واحدهای صنعتی در مناطق آزاد وجود دارد شامل این شرکتها نیز خواهد شد. استقرار شرکتهای دانش بنیان  فناور در منطقه آزاد ارس صرفا مربوط در مرحله تولید و صادرات خواهد بود و پژوهش و توسعه فناوری  همچنان در پارکها و مراکز رشد و با نقش آفرینی دانشگاهها صورت خواهد پذیرفت.

طبق برنامه ریزی های انجام شده منطقه ای به وسعت 50 هکتار در قالب شهرک فناوری از طرف منطقه آزاد ارس در اختیار این طرح قرار خواهد گرفت و مرکز رشد ارس با افزایش فضای کالبدی و تعداد شرکتهای مستقر به پردیس تولید و فروش محصولات فناوری و دانش بنیان ارتقاء خواهد یافت. هاب ارس که در قالب شهرک فناوری ارس نمود پیدا خواهد کرد شامل یک واحد ستادی در قالب برج فناوری، محل استقرار واحد تولیدی واحدهای فناور، دپارتمان فروش و تجاری سازی و تسهیلات عمومی شامل بانک، رستوران و ... خواهد بود. جامعه هدف در برنامه هاب ارس شرکتهای دانش بنیان و فناور سراسر کشور خواهد بود تا در صورت رسیدن به مرحله صادرات  در این منطقه مستقر شوند. با عملیاتی شدن این طرح شرکتهای دانش بنیان و فناور کشور به هاب ارس متصل و از طریق این هاب به بازار بزرگ کشورهای CIS، حوزه قفقاز،گرجستان ، ترکیه و اروپا راه خواهند یافت.

دکتر عبدالرضا واعظی در این خصوص اظهار کرد: بازاریابی و همچنین فروش محصول، یکی از مشکلات اساسی شرکت‌های فناور و دانش بنیان است، از این رو ایده تاسیس "هاب تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان" مطرح و مورد استقبال معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفت .

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی  افزود: شرکت‌های فناور و دانش‌بنیانی که در هاب منطقه آزاد ارس مستقر شوند، می‌توانند مواد اولیه خود را بدون تشریفات گمرکی و حق گمرک وارد نموده  و محصولات خود را   بدون نیاز به گمرک صادر کنند. این امرموجب میشود  قیمت تمام شده کالا برای شرکت‌های دانش بنیان کاهش یافته و قیمت فروش محصولات  با کالاهای خارجی شرایط رقابتی خواهد داشت. با اجرای این طرح شرایط همکاری شرکت های خارجی با شرکت های دانش بنیان کشور نیز تسهیل خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی عنوان کرد معاون محترم علمی و فناوری رییس‌جمهور ضمن استقبال از این طرح برای پیشبرد امور اجرایی و عملیلتی نمودن موضوع در اولین فرصت از منطقه آزاد ارس و مکانی که برای راه‌اندازی هاب ارس درنظر گرفته شده است، بازدید خواهند نمود.دکتر واعظی از همکاری همه جانبه مهندس نریمان ، مدیر کل منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس در این زمینه تقدیر و تشکر نمود و عنوان کرد برای شروع کار نیاز به یکسری مقدمات و زیرساخت‌ها داریم که آماده‌سازی زمین، فراهم کردن زیرساخت‌های آب، برق، گاز و تلفن و همچنین ایجاد واحد ستادی برای استقرار دفاتر ستادی و فروش شرکت‌ها و واگذاری زمین برای شرکت‌ها جهت احداث واحد تولیدی و ... از جمله این زیرساخت‌هاست.

دکتر واعظی اظهار امیدواری کرد با مساعدت و همکاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، منطقه آزاد ارس و سایر مسئولین کشوری و استانی،  در سال ۹۸ شاهد راه‌اندازی هاب تولید و صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان  در منطقه آزاد ارس باشیم

Share نسخه مخصوص چاپ