کد خبر: Culture 'en' is a neutral culture. It cannot be used in formatting and parsing and therefore cannot be set as the thread's current culture.  |   تاریخ درج: Monday, December 17, 2018   |   منبع / نویسنده مطلب: روابط عمومی

 

پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به دنبال توسعه مدل بومی فناوری در استان می باشد

دکتر واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در جمع اصحاب رسانه استان عنوان کرد

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه روز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برگزار شد
 


رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این برنامه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، از بدو تاسیس تاکنون به دستاوردهای پارک در این مدت اشاره نمود و پارک های علم و فناوری را از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد . دکتر واعظی در این نشست که همزمان با هفته پژوهش و فناوری برگزار شد به اصحاب رسانه گفت، اصلی‌ترین وظیفه ما حمایت از ایده ها، ابتکارات و اختراعات است و در این زمینه مدل بومی فناوری در استان را با استفاده از پتانسیل های منطقه ای و فرامرزی توسعه خواهیم داد. ایشان ضمن تشریح برنامه‌های آتی پارک، ایجاد هاب فناوری در منطقه آزاد ارس و تبدیل مرکز رشد منطقه آزاد ارس به پردیس تولید و صادرات محصولات دانش بنیان کشور را از مهمترین برنامه های پاک دانست.

دکتر عبدالرضا واعظی فناوری را بهترین زمینه و فرصت برای ایجاد اشتغال دانست و عنوان کرد شرایط کنونی کشور حمایت از تولید ملی نه یک شعار، که یک نیاز است و با توجه به فضای تحریم ها فعالیت در مسیر فناوری و تولید ثروت از طریق دانش بیشترین درآمد زایی برای کشور خواهد داشت و زمینه تامین قطعات و تجهیزات تحریمی را فراهم خواهد ساخت.
رئوس برنامه‌های پاک که در این نشست توسط دکتر واعظی عنوان شد به شرح زیر است:
1- توسعه مدل بومی فناوری در استان
2- استفاده از پتانسیل های منطقه و کشورهای همجوار به منظور صادرات محصولات فناور و دانش بنیان
3- تمرکز زدایی از مرکز استان و شناسایی و حمایت از مخترعین صاحبان ایده و کارآفرینان در شهرستانهای استان
4- ایجاد هاب فناوری در منطقه آزاد ارس برای تولید و صادرات محصولات دانش بنیان
5- استقرار دفاتر صنایع در محل پارک و شناسایی مشکلات و چالش های صنعت استان
6- برپایی نمایشگاه نیازها و چالشهای صنایع و دستگاه‌های اجرایی استان
7- تبدیل مرکز رشد منطقه آزاد ارس به پردیس تولید و صادرات محصولات دانش بنیان کشور
8- توسعه مراکز رشد اقماری و ایجاد مراکز رشد در شهرستان‌های سراب، اهر و بستان آباد

9- گسترش تعامل با دانشگاه های استان به منظور شناسایی اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان، صاحبان ایده و کارآفرینان
10-ایجاد پارک علم و فناوری در حوزه تخصصی گردشگری در کشور گرجستان
11- برگزاری استارتاپ های تخصصی
12- حمایت از پایان نامه ها و رساله های کاربردی با قابلیت تبدیل به محصول
13- راه اندازی دپارتمان بازاریابی در پارک
14- ایجاد شهرک فناوری در مجاورت یکی از دانشگاه های منطقه
15- استقرار شتاب دهنده ها در پارک برای حمایت و سرمایه گذاری در محصولات فناوری
16- ایجاد جامعه خیرین حامی فناوری در استان
17- تاسیس صندوق پژوهش و فناوری با همکاری منطقه آزاد ارس


در ادامه مراسم دکتر واعظی در پاسخ به سوالی در خصوص احیای نقش پارک علم و فناوری به عنوان پلتفرم توسعه فناوری در استان،  تاسیس شورای راهبردی فناوری و نوآوری استان  و همکاری با منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی را از برنامه های پارک علم و فناوری برای ایفای نقش محوری در توسعه فناوری استان دانست. دکتر واعظی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص جایگاه استان از نظر تعداد شرکت‌های دانش بنیان به آمار  شرکت های دانش بنیان در کل کشور اشاره نمود و عنوان کرد هم اکنون تعداد کل شرکت های دانش بنیان کشور 3829 شرکت میباشد و استان تهران با دارا بودن 1937 شرکت دانش بنیان سهم اصلی تعداد شرکت ها را در کشور دارد. دکتر واعظی تعداد شرکت های دانش بنیان استان آذربایجان شرقی را 107 شرکت اعلام نمود و افزود این تعداد در مقایسه با سایر استانها کم است و در تعامل با سایر دستگاه ها در حال انجام تمهیداتی برای افزایش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان هستیم.

Share نسخه مخصوص چاپ